Granice w związku – czy warto jest stawiać?

Bycie w związku jest dobre. Wiemy, że mamy osobę, z którą możemy się wszystkim dzielić, wspólnie tworzyć i kreować przyszłość. Ważne jest wsparcie i wzajemna przyjaźń. Związek jednak potrzebuje zasad, aby poprawnie funkcjonować. Niektóre wydają nam się oczywiste i przychodzą naturalnie, inne ustalamy sami. Zasady te mogą również zawierać pewne nieprzekraczalne granice. Ale czy dla związku to dobrze, by takie granice istniały?

Odpowiedzi na to pytanie udzielę od razu – tak, warto. Są oczywiście pewne warunki, które należy spełnić, aby nie zaszkodziły one relacjom partnerów. Do najważniejszych należy obopólna zgoda na wspólnie ustalone granice. To oznacza, że obie strony muszą chcieć wyznaczyć granice w związku i razem ustalić, czego będą one dotyczyły. Do takich granic może należeć tak zakaz zdrad jak i rozdzielność majątkowa. Wiele par decyduje się na osobne konta w banku czy intercyzę. Są to rodzaje zabezpieczeń, które w przypadku rozstania, bardzo ułatwiają nam uporanie się z wieloma sprawami w tym trudnym czasie.

Granice w związku mogą dotyczyć różnych kwestii. Tak jak ludzie są różni, tak różne mogą być granice. Nieustalenie ich może doprowadzić do wielu nieporozumień i wzajemnych pretensji. Od sporu dotyczącego niewywiązywania się z obowiązków domowych przez naruszenie prywatności partnera poprzez sprawdzanie jego telefonu czy e-maili, po wybranie zbyt dużej kwoty ze wspólnego konta bez wiedzy partnera. Nie chodzi jednak o to, by ze związku stworzyć instytucję, w której są jedynie zakazy i nakazy. Musimy pamiętać, dlaczego chcemy ustalić pewne granice. Zależy nam wszak na udanej i szczęśliwej relacji, w której będziemy czuli się spełnieni i doceniani za nasze starania. Związek dwojga ludzi to przede wszystkim miłość i to nią powinniśmy się kierować podejmując decyzję o ustaleniu granic. One mają nas chronić, a nie ograniczać. Związek to bycie z kimś, a nie dla kogoś. I dopóki o tym obie strony będą pamiętać, dopóty stawianie granic z pewnością nie zaszkodzi, a może pomóc ze sobą wytrwać w trudniejszych momentach.