Zadbaj o oczy – okulary do komputera

Zawsze miałam dobry wzrok, co bardzo sobie ceniłam wiedząc, jak wiele osób z biegiem lat ma coraz więcej problemów na tym polu. Mimo świetnego wzroku, jeszcze na studiach sprawiłam sobie pierwsze okulary, tzw. „zerówki” z anty-refleksem. Nie było to jednak podyktowane charakterem pracy, a wyglądem. Zawsze chciałam być okularnicą. Wiem jednak, że moja siostra zrobiła wszystko, by okularów nie nosić, w tym operację laserem. Ma uraz z dzieciństwa i PRL-owskich „denek od butelek”, dziwnych i ciężkich, mozaikowych oprawek, które nawet na najpiękniejszej twarzy dobrze nie wyglądały.

W mojej pracy spotykam się z osobami, które noszą okulary z anty-refleksem oraz z osobami, które nie noszą okularów i wciąż narzekają, że bolą je oczy. Mówią, że już po kilku godzinach obraz im się rozmazuje. Oczy są przekrwione, pieką, wysychają. Krople do oczu wydawałyby się świetnym rozwiązaniem, jednakże zapewniają one ulgę tylko na chwilę. Jeżeli permanentnie narażamy nasz wzrok na działanie sztucznego światła czy ekranów monitorów, to koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w okulary z anty-refleksem, który skutecznie ochroni nasze oczy od pierwszej chwili, gdy założymy okulary. Różnicę odczujecie już po kilku minutach, nawet jeśli uważacie, że wasz problem z oczami nie jest aż tak poważny. Jeżeli siedzicie w biurze z koleżanką czy kolegą, który nosi okulary z anty-refleksem i nie ma wady wzroku, pożyczcie je i załóżcie na pięć minut, a poczujecie różnicę. Będziecie zaskoczeni, jak bardzo możecie ulżyć waszym oczom.

Nie szukaj wymówek – znajdź czas.

Mam w pracy dwie koleżanki, które wciąż mówią, jak bardzo chciałyby już mieć swoje okulary, bo czują to zmęczenie wywołane pracą z komputerem każdego dnia, ale mówią to od kilku miesięcy. Do dziś okularów żadna z nich nie kupiła. Powód – brak czasu. Ale czy chcecie kiedyś utracić najcenniejszy ze zmysłów, jaki posiadacie z powodu wymówek? Bo to tylko wymówka. Nie znajdziesz godziny, by zrobić badania okulistyczne i zakupić oprawki, w których będziesz czuć się komfortowo, a które dodadzą ci wyrazistości, podkreślą osobowość, a co najważniejsze, ochronią twój narząd wzroku? Wymówek większość z nas szuka każdego dnia, by uniknąć zrobienia czegoś, na co nie specjalnie mamy ochotę. Jednak w temacie oczu i ich zdrowia nie powinno być wymówek czy kompromisów. To wy będziecie żyć z takim wzrokiem, na jaki zapracujecie.